piątek, 28 listopada 2014

Kuchnia+ Food Film Fest

Już po raz szósty Kuchnia+ zaprosiła nas na przegląd filmów o sztuce gotowania i społecznym znaczeniu jedzenia. W miniony weekend w kilku największych miastach Polski odbyły się pokazy filmowe oraz towarzyszące im wydarzenia – warsztaty, spotkania z ekspertami kulinarnymi, degustacje i uroczyste kolacje inspirowane zaprezentowanym materiałem filmowym. We Wrocławiu gospodarzem festiwalu było Kino Nowe Horyzonty. Oczywiście nie mogło mnie tam zabraknąć. Wybrałem się na dwa pokazy: "Cook it Raw – Charleston" oraz "Na tropach generała Tso".


"Cook it Raw – Charleston"
Film jest zapisem jednego ze spotkań kucharzy w ramach projektu "Cook it Raw" zainicjowanego przez Rene Redzepiego – szefa kuchni słynnej kopenhaskiej Nomy. Inicjatywa ma na celu powrót do kulinarnych korzeni, regionalnych produktów i lokalnych smaków. Co jakiś czas grono wybitnych kucharzy spotyka się w wybranym miejscu na świecie by zgłębić pierwotną kulturę kulinarną – poznać lokalne produkty, tradycje gastronomiczne oraz ich wpływ na daną społeczność. Projekt realizowano już w Laponii, Japonii, Włoszech i Polsce (2012). Materiał zaprezentowany podczas festiwalu przedstawia natomiast spotkanie kucharzy w Charleston w Południowej Karolinie, którzy zgromadzili się by wspólnie urządzić wielkie barbecue. Film dla wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć, jak przebiega realizacja projektu "Cook it Raw".

"Na tropach generała Tso"
Kurczak generała Tso. Niewiele mi to mówi. Co więcej, Chińczykom również nie, choć to potrawa kuchni chińskiej – przynajmniej według Amerykanów. Kurczak, imbir, suszone papryczki chili, olej arachidowy, słodki sos, brokuły, ryż, (czyli główne składniki dania) to pozycja obowiązkowa w menu każdej chińskiej restauracji w USA. Autorzy filmu poszukują odpowiedzi na pytanie o pochodzenie potrawy, kryjącej się pod nazwą kurczaka generała Tso. Kim był generał Tso? Czy rzeczony kurczak był jego ulubioną potrawą? Kto wymyślił recepturę? W którym kraju powstała? Czy jest znana w Chinach? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w filmie. Dokument jest nie tylko zapisem poszukiwań źródła fenomenu tej potrawy i jej korzeni, to także historia kuchni chińskiej, a wręcz mniejszości chińskiej w Stanach Zjednoczonych. To przede wszystkim film kulturoznawczy o silnym zabarwieniu kulinarnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...